9 Yıllık Öğretmen Engelli Diye Görevinden Alındı

9 yıldır ana sınıfı öğretmeni olarak görev yapan 40 yaşındaki Filiz Begiş Naz, velilerin şikayeti üzerine görevinden alındı.

EĞİTİM 16.09.2018, 09:11
9 Yıllık Öğretmen Engelli Diye Görevinden Alındı

Konuşma Güçlüğü Çekmesi Görevinden Etti

Doğuştan serebrpalsi (SP) hastası olan Filiz Begiş Naz, Konya Selçuk Üniversitesi Eğitim Fakültesi okul öncesi öğretmenliği bölümünü bitirdikten sonra Tokat’ta ücretli öğretmen olarak çalışmaya başladı. 2010 yılında engelli kadrosundan atanan ve göreve başlayan Naz, bir süre sonra doğum iznine ayrıldı. Ancak görevine geri döndüğünde velilerin şikayeti üzerine müfettiş raporu ile görevinden alındı. Düz masa başı bir memurluk kadrosuna geçirildi. Öğretmen Naz bu karara karşı yargı yoluna başvurdu.

Yeniden Mesleğini İstiyor

Velilerin ön yargıları sebebiyle görevinden alındığını söyleyen Naz, öğretmenlik görevinden alınarak düz memurluğa geçirildi. Ancak kanuna göre öğretmenlikten alınıyorsa, idareciliğe verilmesi gerektiğini aktardı. Şu anki okulunda bir odası bile olmadığını ve aşağılandığını söyledi. Okulların açılacak olması ile duygusal olarak yıpranan Naz, çocukluk hayali olan öğretmenliğine yeniden verilmesini istiyor.

Öğretmen Naz’ın eşi Savaş Naz, engelinden dolayı eşinin fiilen çalışması istenmiyorsa dahi özlük hakları saklı tutularak başka bir göreve verilmesi gerektiğini söyledi. Bunun yerine direk alt göreve alınmasının yanlış olduğunu söyledi. 9 yıl başarı ile görevini yapmış bir öğretmenin bu muameleye maruz kalmasının anlamsız olduğunu belirtti. Şimdi yargıdan çıkacak olan karar bekleniyor.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@