81 İlde Engelli Çocuklar İçin Özel Anaokulları Açılıyor

MEB tarafından bu senenin sonuna kadar 81 ilde engelli çocuklara özel anaokulları açılacak.

EĞİTİM 05.03.2020, 22:30
81 İlde Engelli Çocuklar İçin Özel Anaokulları Açılıyor

Şu An 28 İlde

Engelli öğrencilerin gidebileceği özel anaokulları şu anda 28 ilde faaliyet göstermektedir. Bu okullarda sadece engelli öğrenciler eğitim aldığı için daha iyi eğitim fırsatı yakalıyorlar. İşte bu fırsatın tüm öğrencilere ulaşması için okul açılmaya devam edilecektir. İlk olarak 2020’nin ilk 6 ayı içinde 30 ilde daha okul açılacaktır. Böylece okul sayısı 58’e çıkacaktır. Bu hedefe ulaşılması için gerekli planlamalar yapıldı. 2020 sonuna kadar ise 81 ile çıkması için 23 okul daha açılacaktır. 

Şu anda hizmet verilen 28 ilde 28’den fazla okul bulunmaktadır. Ankara’da 4 okul varken, İzmir ve Sakarya’da 3 okul vardır. Diğer pek çok ilde ise 2 okul bulunmaktadır. Yeni açılan okullar için de bu şekilde ihtiyaçlar gözetilecektir. 

81 İle Yayılacak

Anaokulları, ilköğretim okulları gibi okullarda engelli öğrenciler için özel eğitim anaokulları açılacaktır. Engelli öğrenci sayısına ve ihtiyaçlara bakılarak hangi okullarda bu okulların açılacağı belirlenmiştir. Şu anda 81 ilde engelli öğrencilere eğitim veren özel anaokulu sınıfları bulunmaktadır. Ancak bu sınıflar yeterli gelmediği için anaokulu olarak arttırılacaktır. Böylece vatandaşın bu okullara erişimi mümkün olacaktır. Aynı zamanda engelli öğrencilerin hepsi eğitim hakkından eşit şekilde yararlanabilecektir. 2020 sonuna kadar okullar yaygınlaştırılacaktır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)