6. Geleneksel Zekâ ve Yetenek Kongresi Başladı

Türkiye Zeka Vakfı ile ODTÜ Eğitim Fakültesi işbirliği ile 6.’sı gerçekleştirilen Zeka ve Yetenek Kongresi etkinlikleri Ankara’da başladı.

EĞİTİM 30.09.2018, 21:25
6. Geleneksel Zekâ ve Yetenek Kongresi Başladı

Milli Eğitim Bakanı Katıldı

Türkiye Zeka Vakfı yönetim kurulu üyesi olarak görev yapan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk kongreye katılarak bir açılış konuşması gerçekleştirdi. Kongreye katılan Uğur Okulları Genel Müdürü Nevzat Kulaberoğlu, öğrencilerimizin okuma alışkanlıklarının yeterli olmadığını belirtti. Okuma alışkanlığının aileden kazandırılabileceğini belirten Kulaberoğlu bunun önemi için yapılan bir bilimsel araştırmayı da örnek gösterdi. Kulaberoğlu, OECD tarafından yapılan araştırmaya göre okuma alışkanlığı bulunan bir ailede yetişmiş çocuğun bir cümleyi anlaması için 13 saniye gerekirken okuma alışkanlığı bulunmayan ailelerin çocuklarının 45 saniye ihtiyaç duyduklarını aktardı. Bu ise ciddi bir sorun olarak karşımızda durmaktadır. 

Kongreye zeka ve yetenek alanlarında faaliyet gösteren ve bu alanlara ilgi duyan pek çok kimse katıldı. Daha yetenekli ve zeki nesiller yetiştirmek adına oldukça önemli olan bu kongre sonucunda elde edilecek çıktılar eğitime de yön verecektir. Bu kongre ayrıca eğitim ile iş dünyasının da birbirine entegre olmasına katkı sunacaktır. Bakan düzeyinde katılım sağlanarak yakından takip edilmesi de oldukça önemlidir. Geleceğin liderlerini ve bilim insanlarına yön verecek gelişmeler bu kongrede ele alınacak ve belki de eğitim müfredatlarına yeni eklemeler yapılacaktır. Tüm bunlar için kongre çıktıları merakla bekleniyor.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)