50D’ye Geçirilen Araştırma Görevlileri İçin Lisansüstü Eğitim Tercihleri Başladı

Statüsü 33/a olan kadrolu araştırma görevlileri KHK ile yapılan değişiklikle 50/d statüsüne, yani sözleşmeli personele geçirilmişti.

EĞİTİM 15.01.2018, 19:08
50D’ye Geçirilen Araştırma Görevlileri İçin Lisansüstü Eğitim Tercihleri Başladı

İşte bu araştırma görevlileri için lisansüstü eğitim tercihleri başladı. Yabancı dil puanı 65’in üzerinde olan araştırma görevlileri 19 Ocak saat 17.00’ye kadar lisansüstü tercihlerini yapabilecekler.

YÖK Açıklama Yaptı

Yükseköğretim Kurulu araştırma görevlilerinin lisansüstü tercihlerinin başladığını ilan etti. Tercihlerin https://yoksis.yok.gov.tr/OYPUYG adresinden 19 Ocak saat 17.00’ye kadar yapılabileceğini duyurdu.

Lisansüstü eğitime başvuracak adayların belirli şartları sağlaması gerekiyor. YÖKDİL, ÜDS, KPDS, YDS veya ÖSYM tarafından eşdeğer kabul edilen diğer yabancı dil sınavlarının en az birinden 65 ve üstü puan alan adaylar tercih yapabilecekler. 

Araştırma görevlilerinin aynı zamanda 2013 bahar ve sonrasında girilen ALES sınavından en az 70 puan almış olmaları gerekiyor. 

Özel yetenek sınavı ile öğrenci alan programlarda ise üniversiteler başvuru ve sınav için tarih belirleyecekler. Bu tarihlerde ilgili yüksek öğretim kurumuna başvuru yapmak gerekiyor. Bu adaylar için ÖYP puanının yüzde 75’i ile yetenek sınavının yüzde 25’i hesaplanarak puan elde edilecek. Özel yetenek programları ile alım yapan üniversiteler de ekte yer aldı. Bu kişiler bahar döneminde lisansüstü eğitime başlayabilecekler. 

ÖYP kapsamında yüksek lisans eğitimini tamamlamış olan araştırma görevlileri, kendi üniversitelerinde doktora eğitimi olmaması halinde ya da şartları sağlayamamaları halinde YÖK tarafından ilan edilen kontenjanlara başvuru yapabilecekler.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@