31 Bin Öğretmen Tercihlere Rehberlik Edecek

2 ile 13 Temmuz tarihleri arasında gerçekleştirilecek lise tercihleri için Türkiye genelinde 31 bin öğretmen görev yapacak.

EĞİTİM 06.07.2018, 16:22
31 Bin Öğretmen Tercihlere Rehberlik Edecek

Komisyonlar Kurulacak

Öğrencilerin tercihlerini isabetli bir şekilde yapabilmeleri ve istedikleri okullara gidebilmeleri için öğretmenler yaz döneminde hizmet vermeye devam edecekler. Bu amaç doğrultusunda tüm Türkiye genelinde 5.495 noktada komisyonlar kurulacak. Öğrenciler komisyonlara giderek tercih işlemlerini gerçekleştirebilecekler.

Görevlendirilen öğretmenlerin yarısına tekabül eden 15 bini rehber öğretmenlerinden oluşacak. Geriye kalan diğer 16 bin öğretmen ise branş öğretmenlerinden seçilecek. Ancak bu öğretmenler tercihler konusunda tecrübeli olanlar arasından seçilmektedir. Dolayısıyla öğrencilerin herhangi bir mağduriyet yaşamalarına izin verilmeyecektir. Böylelikle öğrenciler istedikleri yere gidebilecekler.

Öğretmenler tercihler konusunda düzenli aralıklarla eğitime tabi tutuluyorlar. Öyle ki son olarak uzaktan eğitim kapsamında öğretmenler bilgilendirildi. Böylelikle yeni sisteme adapte olmaları da sağlandı. Kalabalık öğrenci nüfusuna sahip yerlerde daha fazla öğretmen görevlendirilecek ve böylelikle daha verimli bir çalışma yapılması sağlanacak.

Öğrencilerin Ayağına Gidilecek

Bazı öğrenciler yaşadıkları bölge itibariyle ulaşım sıkıntısı yaşayabilmektedir. İşte bu tür yerlerdeki öğrenciler için 100 mobil tercih komisyonları kuruldu. Bu komisyonlar öğrencilerin ayaklarına kadar gidecek ve tercih işlemlerini yapacaklardır.  İşte böylelikle tüm öğrenciler istedikleri bir tercih yapma imkânı elde edecekler ve istemedikleri okullara gitmekten de kurtulacaklar. Öğrencilerin %10’luk kısmı yapılan bu tercihler ile liselere yerleştirilecek.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)