3 Yılını Dolduran Sözleşmeli Öğretmenin Kadrolu Olması Sözü

Seçim döneminde vaat edilen ve 2023 eğitim vizyonunda da yer alan sözleşmeli öğretmenler için 3+1 düzenlemesi unutulmamalıdır.

EĞİTİM 09.06.2019, 22:55
3 Yılını Dolduran Sözleşmeli Öğretmenin Kadrolu Olması Sözü

4+2 Yerine 3+1 Vaat Edilmişti

2011 yılında kaldırılan sözleşmeli öğretmenlik statüsü 2016 yılında yeniden getirildi. Çok tartışılan bu pozisyon 4+2 nedeniyle daha çok tartışıldı. Buna göre öğretmenler ilk atandıkları yerde 4 yılı doldurduktan sonra kadroya alınacak ve 2 yıl daha çalıştıktan sonra tayin hakkına sahip olacaktır. Yani sözleşmeli öğretmenler 6 yıl boyunca ilk atandıkları yerde çalışmak zorundadır. Pek çok öğretmeni mağdur eden bu düzenleme için seçim döneminde yeşil ışık yakılmıştı. Hatta 2023 eğitim vizyonu hedeflerinde de bu durum yer aldı ve sistemin 3+1 olarak değiştirilmesi hedeflendi.

Bu sistem Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından da öğretmenlere müjde olarak sunuldu. Bu sisteme göre ise 3 yıl çalışan sözleşmeli öğretmen kadrolu olacak ve 1 yıl daha geçince tayin isteyebilecektir. Ancak bu düzenlemeye ilişkin şu ana kadar hiçbir adım atılmadı. Eğer bu sistem hayata geçmiş olsaydı öğretmenlerin mağduriyeti bir nebze azalacaktır. Çünkü ilk sözleşmeli öğretmen 2016 yılında atanmıştır. Bu öğretmenlerin 3 yılı dolmak üzeredir. Düzenleme yapılması halinde yararlanabilecekler. Bu yüzden öğretmenler vaatlerle kandırılmak yerine, bir an önce gerekli düzenleme yapılmalıdır. Düzenleme yapılırsa hiçbir sözleşmesi öğretmen 4 yılı beklemek zorunda kalmayacaktır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)