2023 Eğitim Vizyonu Bugün Açıklanıyor

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan ile 2023 Eğitim Vizyonu’nu açıklayacak.

EĞİTİM 23.10.2018, 19:25
2023 Eğitim Vizyonu Bugün Açıklanıyor

Veli, Öğrenci ve Öğretmenler Ne Bekliyor?
Bakan Selçuk’un göreve geldiği günden itibaren eğitim alanında büyük bir beklenti oluştu. Veliler, öğrenciler, öğretmenler, yöneticiler ve hatta memur ve siyasetçiler eğitim alanında köklü değişimler bekliyor. 

Veli ve öğrenciler sınav baskısından şikayet ediyorlar. Sınava hazırlık yüzünden sanat ve spor aktivitelerine zaman ayıramamaktan dertleniyorlar. Okullarda yabancı dil öğretilememesi, eğitim imkanlarının kısıtlı olması, yemekhane sorunu ile öğrencilerin yeterince beslenememesi gibi daha pek çok konuda şikayetler yükseliyor. 

Öğretmenler ise çalışma şartlarının iyileşmesini bekliyor. Sürekli değişikliklere maruz kalmaktan dert yanıyor. Sözlü sınavlardan ve eşitliğe aykırı uygulamalardan dert yanıyorlar. Kalabalık sınıflar da öğretmenin verimini etkiliyor. 
Yöneticiler resmi yazışmalara geç dönülmesi, sendika ve siyasetçilerin müdahalesi, güvenlik ve hijyen gibi konulardan rahatsızlar.

2023 Vizyonunda Neler Olacak?
15 Ekim’de açıklanması planlanan eğitim vizyonu bugüne ertelenmişti. Bugün bakan Selçuk’un şu başlıklara değinmesi bekleniyor. 

Sözleşmeli öğretmenliğin kaldırılması ya da 6 yıl hizmet şartının esnetilmesi, yaz tatilinin kaldırılması ve tüm yıl eğitim verilmesi, sınıf mevcudunun azaltılması, teneffüslerin uzaması ve ders süresinin kısalması, doğu ve güneydoğuda görevli öğretmenlere teşvik uygulanması, 4+4+4 sisteminden vazgeçilmesi ve okula 72 aylık olanların başlaması…

Bu başlıklar kamuoyunda dillendirilse de vizyonun açıklanması ile gelişmeler netleşecektir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@