2020 MEB Adaylık Kaldırma Sınavı Tarihi Belli Oldu

Öğretmen adaylarının girdiği adaylık kaldırma sınavı 25 Nisan 2020 tarihinde yapılacaktır.

EĞİTİM 28.02.2020, 23:00
2020 MEB Adaylık Kaldırma Sınavı Tarihi Belli Oldu

1 Yılı Dolan Öğretmen Sınava Girecek

İlk kez öğretmenliğe alınan kişiler aday öğretmen olarak görev yapmaktadır. Adaylığın kaldırılması içinse yazılı sınav yapılmaktadır. Sözleşmeli ya da kadrolu olması fark etmeksizin öğretmenlerin mesleğe girdikten sonraki ilk 1 yıllık süreci adaylıkta geçmektedir. Yazılı sınavda başarılı olunması ile adaylık kaldırılacaktır. Göreve başlama tarihinden itibaren en az 1 yıl fiilen çalışan öğretmenler bu sınava alınacaktır. 

Adaylık kaldırma sınavı için öğretmenlerin başvuru yapması gerekmez. Bu sınava girecek olan öğretmenler MEB tarafından belirlenmektedir. Sadece sınav ücretinin yatırılması sınava girmek içim yeterlidir. Sınava katılamayacak adaylar yazılı olarak mazeretlerini bildirmelidir. Askerlik, doğum gibi geçerli sebeplerle sınava girmemek mümkündür. Sınava girmeyen kişiler göreve başladıktan sonra yapılan ilk sınava alınacaktır. 

Sınav Ayrıntıları Belli Oldu

Sınav 25 Nisan 2020 tarihinde saat 10.00’da yapılacaktır. Sınav tek oturum halinde yapılacak ve 81 il merkezinde gerçekleştirilecektir. Sınava girmek isteyen adaylar 2020 yılı için 120 lira sınav ücreti ödeyeceklerdir. Sınav ücretleri 11-23 Mart 2020 tarihlerinde yatırılacaktır. Tüm bankalardan ve ÖSYM ödeme sistemi üzerinden ödeme yapmak mümkündür.

MEB tarafından yapılan AKS sınavında başarılı olan öğretmenlerin adaylığı kaldırılacaktır. Başarılı olamayanlara ise yeniden sınava girme hakkı tanınır. Tüm haklarında başarısız olanların kadrosu ile ilişiği kesilebilecektir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)