2019/1 KPSS Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

18 Temmuz tarihinde sona eren 2019/1 KPSS tercihleri için sonuçlar henüz açıklanmadı.

EĞİTİM 27.07.2019, 23:00
2019/1 KPSS Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

Tarih Verilmesi
2019'un ilk KPSS atamasında 1014 kadro tahsis edildi. Bu sayı önceki atamalara bakıldığında daha azdır. Ancak önceki atamalarda tercih sonuçları birkaç gün içerisinde açıklanıyordu. Bu yıl ise 9 Temmuz tarihinde başlayan ve 18 Temmuz'da sona eren tercihlerin üzerinden 8 gün geçmesine rağmen sonuçlar halen daha açıklanmadı. 

ÖSYM sonuçları neden açıklamadığına dair bir açıklama yapmazken ne zaman açıklanacağına ilişkin de bir tarih vermesi. Tercihler internet üzerinden alındığı için çok daha hızlı ve kolay bir şekilde sonuçların açıklanması gerekiyordu. Öngörülemeyen teknik bir aksaklık olabileceği düşünülüyor. Aksi takdirde kurumun imajı da zedelenecektir.

Yks Tercihlerini Bekletenler Var
Hem KPSS tercihi yapan hem de üniversite tercihi yapacak olan çok sayıda da aday da bulunuyor. Bu adaylar YKS Tercihlerini daha isabetli yapabilmek için sonuçların açıklanmasını bekliyor. Ayrıca evli ve çocuklu olanlar da işlerini ve çocuklarının eğitimini Bu tercih sonuçlarına göre ayarlayacak. Memurların tayin dönemi olması da sürecin daha zorlu geçmesine neden olacak. İşte tüm bu gerekçelerden ötürü KPSS sonuçlarının biran evvel açıklanması talep ediliyor.

Şaibeye Mahal Verilmemeli
Atama sonuçlarının açıklanmadığı her bir gün şaibe şüphelerine neden olmaktadır. İşte buna izin vermemek için sonuçların biran evvel açıklanması gerekiyor. 
Sınava giren ve tercih yapan pek çok genç aday biran evvel işine kavuşmak ve düzenini kurmak da istemektedir. İşte bu nedenle sonuçların açıklanması büyük bir heyecanla bekleniyor. 

İkinci Atama Kadro Sayıları
Bu atamada yeteri kadar kadro açılmamış olması adayların gözünü ikinci atamaya dikmesine neden oldu. İkinci atamada ne kadar personel alınacağı henüz bilinmiyor. Ancak bu alımlarda az personel alındığı için sayının daha yüksek olabileceği öngörülüyor. 

A grubu memur alımlarında da son zamanlarda düşüş yaşandığı görülmektedir. Devletin personel harcamalarından tasarruf ederek harcamaları kıstığı düşünülmektedir. Bu konuda resmi bir açıklama yapılmamış olsa da mevcut işaretler bunu gösteriyor.

Güvenlik Soruşturması
2019/1 KPSS sonuçları ile aranmaya hak kazanan adaylar bir de güvenlik soruşturmasına tabi tutulacaklardır. Güvenlik soruşturmasının süresi de duruma ve kuruma göre değişmektedir. Dolayısıyla atananların bekleme süreleri daha da çok artacaktır. Bu mağduriyetlerin oluşmasını engellemek adına sonuçların en kısa süre içerisinde açıklanması gereklidir.

Sonuçların açıklanması için sosyal medya üzerinden de ciddi baskılar yapılıyor. Bu konuda taleplerin yükselmesi ile kısa süre içerisinde sonuçlar açıklanacak veya açıklama yapılacaktır. Tüm bunlar için sitemizi takip etmeye devam edebilirsiniz. Tüm gelişmeleri en doğru ve en hızlı bir şekilde sitemizden öğrenebilirsiniz. KPSS sonuçlarına göre ortaya çıkan tablo da süremiz tarafından sizlerle paylaşılacaktır. En düşük puanla aranan dallar da tespit edilecektir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (1)
Kadir yigitoglu 2 yıl önce
Sihhi tesisatcisiyim