2019 YKS Sınav Sonuçları Ne Zaman ve Nasıl Duyurulacak

2019 yılı TYT sınavı ve AYT sınavlarını içeren 2019 YKS sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? Bu sene TYT sınav başarı sıralamasını etkileyen faktör olacak. Ayrıntılar haberimizdedir.

EĞİTİM 20.06.2019, 11:30
2019 YKS Sınav Sonuçları Ne Zaman ve Nasıl Duyurulacak

ÖSYM tarafından düzenlenen ve yüz binlerce gencin kaderini belirleyen Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı (YKS) sınavları 15 Haziran 2019 tarihinde 2019 TYT (Temel Yeterlilik Testi) ve 16 Haziran 2019 tarihinde 2019 AYT (Alan Yeterlilik Testi) yapılarak sonlandı.2019 YKS sınav sonuçları ne zaman açıklanacak?

Bu seneki genel uzman görüşlerine göre 2019-TYT sınavında soruların uzun olması sebebiyle birçok öğrencinin zamanı iyi kullanamadığı için başarı sıralamalarında belirleyici unsur TYT sınavı netlerine göre belirlenecek. TYT sorularına verilen net cevap sayıları Türkiye genelinde düşük beklenildiğinden daha az netle başarı sıralamasında daha üstlerde yer alarak birçok kişi daha iyi üniversitelere kayıt hakkı kazanabilecek.

Önümüzdeki haftalarda açıklanması beklenilen sınav sonuçları şu şekilde duyurulacaktır. Hiçbir adaya sonuç belgesi gönderilmeyecek, adaylar sınav sonuçlarını, T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden, mobil uygulamalarından öğrenebileceklerdir.İnternet sayfasındaki duyurular adaylara tebliğ hükmünde olacak.

Adaylara sunulacak sınav sonuçlarında şu bilgiler bulunacaktır:

Testlerdeki doğru ve yanlış cevap sayısı, TYT puanı ve başarı sırası,  varsa AYT ile YDT puanları ve başarı sıraları, ortaöğretim başarı puanı (OBP), yerleştirme puanları ve başarı sıraları yer alacaktır.

ÖSYM, adaylara yönelik sınav sonuç belgelerinin doğrulanmasını sağlamak üzere “Sonuç Belgesi Kontrol Sistemi” işlemini hizmete sunmuştur. Bu amaçla kullanılmak üzere Sınav Sonuç Belgelerinin en alt kısmına, sistem tarafından rastgele üretilmiş bir “Sonuç Belgesi Kontrol Kodu” basılmaktadır. Söz konusu işleme https://sonuc.osym.gov.tr üzerinde Sonuç Belgesi Kontrol Sistemi sayfasından ulaşılmaktadır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)