2019 KPSS Sonuçları Açıklanıyor! KPSS Puan Hesaplaması

KPSS sınav sonuçlarının açıklanmasına sayılı günler kaldı. Adayların merakla beklediği 2019 KPSS sonuçları ÖSYM tarafından açıklanmaya sayılı günler kala KPSS puan hesaplaması nasıl yapılır. Tüm detaylar haberimizde...

EĞİTİM 27.08.2019, 00:13 31.08.2019, 01:59
2019 KPSS Sonuçları Açıklanıyor! KPSS Puan Hesaplaması

Ölçme Seçme Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün resmi Twitter hesabından yapmış olduğu açıklamaya göre Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) sınav sonuçlarının açıklanacağını duyurmuştu. Bu bağlamda KPSS sınav sonuçlarının açıklama tarihi ne zaman KPSS sorgulama nasıl yapılacak, 
2019 KPSS A Gurubu ve Öğretmenlik Sınavı Alan Bilgisi sınavı 20 ila 21 Temmuz 2019 tarihinde yapıldı. Son oturum ise 28 Temmuz 2019 tarihinde yapılarak adayların KPSS sınav sonuçlarını açıklamasını heyecan içerisinde beklemekte.

ÖSYM Başkanı Aygün Başkanlıkça Kamu Personeli Seçme Sınavı 2019 KPSS alan bilgisi oturumları 29 Ağustos 2019 tarihinde sonuçların açıklanacağını duyurdu.

2019 KPSS PUAN HESAPLAMASI;

Sınavlarda yer alan testler kendi içerisinde değerlendirilmektedir. Örnek verecek olursak ( Genel yetenekte doğru cevap sayısı yanlış cevap sayısını dörtte biri çıkarılarak ham puan bulunmakta, puanların ortalama ve standart puanlar sapmaları kullanılarak hesaplanmaktadır.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ÖABT sınav yapılmayan yabancı dildeki alanların (Rusça, Çince, Fransızca, Almanca, Japonca, Arapça, İtalyanca ve İspanyolca) öğretmen atamaları ÖSYM’nin yapmış olduğu Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS) sonuçlarının oluşturduğu (KPSSP120) puan türü kullanılacaktır. Bu bağlamda YDS-1 İlkbahar Dönemi e/YDS sonuçları kullanılacak.

Testin her hangi birinde 1 ham puanı yani NET bulamayan adaylar hesaplamaları yapılmayacak bunun yanı sıra YDS yabancı dil sınavında 1 ham puanı bulamayanların yabancı dil puanı hesaplanmayacak. Ancak ÖSYM Başkanlığı ve Yargı mercilerinin vereceği karar ile sorunun iptali ile sonuçlanan soru veya sorular değerlendirmeye alınmayacak ve puan hesaplaması yeniden yapılacaktır.

Bölümü Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ve İmam Hatip Lisesi Meslek Öğretmenliği alanlarının her hangi birine veya ikisine birden giren adaylar (KPSSP121) iki ayrı puan türü ile hesaplanacak. KPSS sınav sonuçlarına ulaşmak için ÖSYM girişten öğrenebileceksiniz.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)