2018’de Özel Okul Teşviki Hedefi Yükseltildi

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 2018 yılı performans programı yayınladı. Bu program kapsamında özel okullara verilen teşviklerin artırılması hedefleniyor.

EĞİTİM 05.02.2018, 00:23
2018’de Özel Okul Teşviki Hedefi Yükseltildi

Bu sayede toplamda 340 bin öğrencinin bu tekliflerden faydalanması öngörülmektedir. Böylelikle toplam 11 milyar 278 milyon 684 bin liralık harcama yapılması hedeflenmektedir. 

Devamsızlık Oranları Düşürülecek

Özellikle meslek liselerinde büyük bir problem olan devamsızlık sorunu çözmek için de MEB bütçe ayırdı. Buna göre hali hazırda 39 olan devamsızlık sayısını azaltmak için illere ziyaretler gerçekleştirilecek ve ardından da sorunlar kayıt altına alınacak. Bu iş için de yaklaşık olarak 25 bin liralık bir bütçe ayrıldığını da belirtmek gerekir. 

Hazırlanan bu programda sanatsal etkinliklere toplamda 16 milyon lira bütçe ayrılırken dini etkinlikler için 3 milyon lira ayrılmaktadır. Her bir eğitim düzeyinde okullaşmanın artırılması hedeflenmektedir.

Böylelikle %100’e ulaşılarak tüm öğrencilerin okula erişimi kolaylaştırılacaktır. Öyle ki MEB’in hedefleri arasında ikili öğretimi kaldırmak da yer almaktadır. 

Yapılan düzenlemeler neticesinde özel okullara giden öğrencilerin diğer okullara giden öğrencilere oranının artırılması hedeflenmektedir. Bu sayede durumu kısıtlı olan başarılı öğrenciler de bu imkanlardan faydalanma imtiyazına kavuşabilecekler. Böylelikle de eğitimde başarı ve kalitenin daha da çok artırılması hedeflenmektedir. Ayrıca okul öncesi eğitim konusuna da ayrı bir önem verilecek. Bu sayede çocuklarımız erken yaşta eğitim hayatına merhaba diyebilecekler.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@