2018 DHBT Kılavuzu Yayınlandı

9 Aralık 2018 tarihinde yapılacak olan 2018 Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi için ÖSYM tarafından başvuru kılavuzu yayınlandı.

EĞİTİM 09.10.2018, 21:44
2018 DHBT Kılavuzu Yayınlandı

Başvuru Şekli ve Tarihleri 
2018 DHBT (Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi) sınavı için lise, ön lisans ve lisans mezunları başvuru yapabileceklerdir. Bu kapsamda adaylar KPSS başvuru tarihleri sırasında DHBT için de başvuruda bulunacak ve ücretlerini yatıracaklardır. 

Sınav İçeriği 
DHBT’ye başvuruda bulunacak adayların ÖSYM tarafından yayınlanan kılavuzu ayrıntılı bir şekilde okumaları faydalı olacaktır. DHBT sınavında adaylara toplamda 40 soru yöneltilecektir. İlk 20 soruluk kısımda adayların temel din bilgisi test edilecektir. Bu kısımdaki soruları tüm eğitim seviyesindeki kişiler cevaplandırabilecektir. Ancak ikinci kısımda yer alan 20 soru ise her bir eğitim seviyesine göre değişiklik arz edecektir. bu kapsamda Milli Eğitim Bakanlığı’nın eğitim müfredatı esas alınacaktır. 

İkinci kısımda adaylara yöneltilecek soruların konuları arasında ise şu başlıklar yer almaktadır: tefsir, hadis, fıkıh, akaid ve kelam, İslam tarihi, dini hitabet, dinler ve mezhepler. 

KPSS sınavında bulunan genel yetenek ve genel kültür soruları 0,15 puan değerinde olacakken DHBT1 0,30 DHBT2 ise 0,40 puan getirecektir. Alınabilecek maksimum puan ise 100’dür. Eğitim düzeyine göre KPSS P122, 123 ve 124 puanları esas alınacaktır. Adaylar bu puanlara göre sıralamaya tabi tutularak memur olmak için yarışacaklardır. Bundan sonraki süreç ile ilgili duyurular ise Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yapılacaktır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (2)
Fatma Türüt 2 yıl önce
Bundan önceki kpss sınav puanıyla DHBT sınavına girilebilinirmi
Fatma Türüt 2 yıl önce
Bundan önceki kpss sonucuylaDHBT sinavına girilebilinirmi

Gelişmelerden Haberdar Olun

@