2017 Öncesi ALES Sonuçları Artık 5 Yıl Geçerli Olmayacak

Danıştay 8.Dairesi tarafından verilen bir karar ile 2017 yılı öncesi yapılan ALES sınavlarının 5 yıl geçerli olması düzenlemesinin yürütmesi durduruldu.

EĞİTİM 24.05.2018, 10:49
2017 Öncesi ALES Sonuçları Artık 5 Yıl Geçerli Olmayacak

Sınav Sistemi Değiştirildi

Danıştay tarafından verilen bu kararda 2017 yılında ALES sınavında köklü değişiklikler yapıldığına işaret edildi. Bu sebeple de 2 farklı sınav sisteminde elde edilen puanların birbirlerine eşit olamayacağı ve bunun da telafisi imkânsız zararlar doğurabileceği ifade edildi.

Danıştay’ın kararında sınav sorularının 160’dan 100’e düşürülmesi ve 180 dakikalık sürenin 100 dakikaya düşürülmesine de değinildi. Her ne kadar bu düzenlemeler idare tarafından yeni girecek kişiler açısından daha avantajlı şeklinde görülse de Danıştay bu fikre katılmadı ve yürütmeyi durdurma kararı verdi.

Geçersiz Olan ALES’ler

Bu karar sonrasında herkes hangi ALES sınavlarının geçersiz sayıldığını öğrenmeye çalışıyor. Bu kapsamda geçersiz sayılan ALES’ler 2017 öncesinde yapılan sınavlardır. Bu kapsamda 2017 ilkbahar dönemi ALES sınavı ve öncesi bu düzenlemeden etkilenecektir. Ayrıca 2017 yılında yapılan elektronik ALES sınavı da5 yıl geçerli sayılmayacaktır. Buna göre bu sınavların geçerlilik süreleri eski sistemde olduğu gibi 3 yıl sayılacaktır. Dolayısıyla adaylar başvurularını yaparken 5 yerine 3 yılı hesaba katmalıdır. Ancak bu konu ile ilgili idarenin itiraz edeceğini ve kararın asıl o zaman netleşeceğini de ifade etmemiz gerekir. itiraz sonucu verilecek kararı da sayfamızdan öğrenebilirsiniz.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (1)
Sevil Öztaş 3 yıl önce
İtiraz sonucu bir gelişme var mı