20 Bin Öğretmen Atama Sonuçları Açıklandı

Bugün çekilen öğretmen ataması kurası sonucunda 20 bin sözleşmeli öğretmenin görev yerleri belli oldu.

EĞİTİM 09.08.2019, 22:53 10.08.2019, 12:45
20 Bin Öğretmen Atama Sonuçları Açıklandı

Kuralar Çekildi
Bir süredir 20 bin sözleşmeli öğretmen ataması süreci devam etmekteydi. Bugün ise sürecin sonuna gelindi. Çok çalışarak KPSS sınavına hazırlanan adaylar bir bir emeklerinin karşılığını almaya başladı.
KPSS puan üstünlüğüne göre belirlenen adaylar sonrasında mülakata girdi. En yüksek puandan başlayarak kontenjanın 4 katı kadar aday mülakata alındı. Mülakatta başarılı olanlar güvenlik soruşturmasına tabi tutuldu. Bu soruşturmada adayların terör örgütleri ya da illegal yapılarla bağı araştırıldı. Soruşturma sonucu olumlu olanlar ise atanmaya hak kazandı. Atanmaya hak kazanan adayların listesi bir süre önce yayınlanmıştı. Bu listede yer alan adaylar atanma tercihlerini oluşturmuştu. Yapılan tercihler arasından kura çekimi yapıldı.

Atanacak olan adayların heyecanla beklediği gün olan kura günü ise bugündü. Daha önce açıklandığı üzere 9 Ağustos 2019 tarihinde kura çekildi. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un katılımıyla yapılan kura töreninde heyecan doruktaydı.

Kuralar bir bir çekildi ve adaylar atandıkları yerleri öğrendi. Atama işlemleri sonucu Milli Eğitim Bakanlığı web sitesinden yayımlandı. Kura törenine katılamayan adaylar atandıkları yerleri elektronik ortamda öğrenebilecektir.
Atama kurası bilgisayar ortamında yapılmıştır. En yüksek puan alan adaydan başlayarak adaylar tercihlerine yerleştirilmiştir. Böylece atama sonuçları objektif bir şekilde gerçekleşmiştir.

Kalkınmada Öncelikli Alanlara Atandılar
Sözleşmeli öğretmenlik statüsü doğu ve güneydoğu illerindeki öğretmen ihtiyacını karşılamak için çıkarılmıştır. Bu nedenle atamalar öncelikli olarak Türkiye’nin doğusuna yapılmaktadır. Kalkınmada öncelikli illere atanan adaylar sözleşmeli olarak çalışacaktır. Atandıkları illerde 3 sene görev yapacaktır. 3 yıl dolduktan sonra ise kadrolu olabileceklerdir. Ancak tayin hakkını kazanmaları için 1 yıl daha çalışmaları gerekir. Toplamda 4 yıl görev yapan öğretmenler tayin hakkı kazanacaktır. Böylece ilk olarak doğu illerine atanan adaylar daha sonra istedikleri yere tayine gitme hakkı kazanacaktır. 

Göreve Başlama Süreci Belli Oldu
Ataması yapılan öğretmenler 2 Eylül tarihi itibariyle yeni görev yerlerinde çalışmaya başlayacaktır. Göreve başlamanın yapılmasıyla birlikte adaylar sözleşmeli öğretmen olarak göreve başlayacaktır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)