18 Milyon Öğrencide Karne Heyecanı

2018-2019 eğitim öğretim yılının ilk dönemi 18 Ocak Cuma günü karne verilmesi ile sona erdi. Öğrenciler iki hafta dinlendikten sonra okula yeniden başlayacak.

EĞİTİM 18.01.2019, 23:00
18 Milyon Öğrencide Karne Heyecanı

Tatilde Ödev Yapılmalı Mı?
Uzun ve yorucu bir dönemin ardından yarıyıl tatiline kavuşan öğrenciler tatilin keyfini çıkarmak istiyor. Ancak bir yandan öğretmenleri bir yandan da anne ve babaları çocukları baskı altına almaktadırlar. Bu durum beklenildiği üzere başarı getirmiyor aksine çocuğun daha kaygılı olmasına neden oluyor. İşte bu sebeple yarıyıl tatilinde orta ayarın bulunması önem arz ediyor. 

Eğitim uzmanları yarıyıl tatilinde hiç ödev yapılmamasına karşı oldukları gibi çok fazla ödev verilmesine de karşıdırlar. İşte bu sebeple öğretmenlerin orta noktayı bulmalarında fayda bulunuyor. Ayrıca ödevin kademeli bir şekilde artması da öğrencilerin daha verimli bir şekilde ders çalışmalarını sağlayacaktır. Aynı bir sporcu gibi yavaş yavaş ısınma hareketleri ile başlamak daha mantıklı olacaktır. 

Verilecek ödevlerin araştırma ve geliştirmeye yönelik olması da son derece önemlidir. Bu sayede öğrenciler bilgiye nasıl erişeceklerini öğrenecekleri gibi kendi kendilerine öğrenmenin de keyfini yaşayacaklardır. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ise yarıyıl tatilinde bol bol kitap okunmasını tavsiye etti. Başarılı olan kimselerin sırrının da bol kitap okumak olduğunu ifade eden Bakan Selçuk, öğrencilere de bu yönde tavsiyelerde bulundu. Ayrıca velilerin de öğrencilere baskı yapmaması da önemli tavsiyelerden birisidir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)