16 İlde Tüm Okullarda Avukat Görevlendirilecek

16 il barosu tarafından yapılan açıklamalara göre 24 Haziran seçimlerinde oy kullanılan her okulda 1 avukat görevlendirilecek.

EĞİTİM 19.05.2018, 18:15
16 İlde Tüm Okullarda Avukat Görevlendirilecek

Sandık Güvenliği Sağlanacak

Ankara’da bir araya gelen 16 ilin baro başkanları 24 Haziran seçimlerinde her bir okulda avukat görevlendirilmesine karar verdi. Bu kararın alınmasında sandık görevlilerinin dahi seçim düzenlemelerini doğru bir şekilde yorumlayamamaları gerekçe gösterildi. Böylelikle seçim güvenliği daha etkin bir şekilde sağlanmış olacak.

Hedef Tüm İller

16 Baro başkanı tarafından alınan bu kararın diğer barolar tarafından da alınması bekleniyor. Özellikle Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerimizde yer alan sandıkların güvenliği için daha fazla hassasiyet gösterilecek. Böylelikle seçmen iradesinin daha isabetli bir şekilde sandığa yansıması da beklenmektedir. Aksi takdirde seçim şaibeleri ile karşı karşıya kalmak söz konusu olacaktır.

Sensiz Olmaz Hareketi olarak adlandırılan bu uygulama kapsamında olabildiğince çok avukatın süreç içerisinde görev alması hedeflenmektedir. Bu sayede hiçbir okul boş kalmayacak ve tüm okullarda bilinçli bir şekilde kontroller yapılmış olacak. Dolayısıyla yasalara aykırı herhangi bir durumun ortaya çıkmasına da müsaade edilmemiş olacak. Hali hazırda bu görevlendirmelerin nasıl yapılacağı konusu da tartışmalar arasında yer almaktadır. Buna uygun bir formül arandığını da ifade etmemiz gerekir. 22 Mayıs Salı günü de İstanbul’da bu konu ile ilgili bir toplantı gerçekleştirilecek. Bu kapsamda eğitimler verilmesi de planlanmaktadır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)