13 İlde Harezmi Eğitim Modeli Denenecek

Eğitimde yeni model, 'Harezmi Modeli'! Sosyal bilimler ile STEM yaklaşımı birlikte uygulanacak

EĞİTİM 15.01.2018, 23:20 15.01.2018, 23:55
13 İlde Harezmi Eğitim Modeli Denenecek

Türkiye’de ilk kez İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından uygulanan Harezmi eğitim modeli, Milli Eğitim Bakanlığı’nın kararı ile 13 ilde uygulanacak. STEM yaklaşımının sosyal bilimlerle birlikte yürütüldüğü bu eğitim modeli daha çok okulda denenecek.

STEM Yaklaşımı

Dünyada eğitim alanında uygulanan STEM yaklaşımı, Türk eğitim sisteminde de denenecek. Bu yaklaşım Science (fen), Technology (teknoloji), Engineering (mühendislik), Mathematics (matematik) kelimelerinin baş harflerinden ismini alıyor. Çünkü yaklaşımda bu derslere ve kodlama konusuna ağırlık veriliyor.

İstanbul Milli Eğitim Müdürü Ömer Faruk Yelkenci, 2017 ilkbahar döneminde "Zihinden Makineye Bilgisayar Bilimleri Öğretimi " ile başlatılan Harezmi modelinin 38 ilçedeki 50 okulda uygulandığını ifade etti. Bu uygulama ile 40-50 bin öğrenciye ulaştıklarını söyleyen Yelkenci, kodlama eğitimine sosyal bilimleri de eklemek gerektiğini ifade ederek Harezmi Eğitim Modelini oluşturduklarını ifade etti.

Harezmi eğitim modelinin 5 aşamadan oluştuğunu söyleyen Yelkenci, eğitim modelini uygulamak için tüm kademelerde de öğretmenlerin aynı anda çalıştığını ifade etti. 4-5 öğretmenin bir sınıfta çalıştığını söyleyen Yelkenci, müfredatın da öğrenciler ve öğretmenlerle yazıldığını ifade etti.

STEM Yaklaşımına Sosyal Bilimler Eklendi

Yelkenci, STEM yaklaşımına nasıl sosyal bilimleri dahil ettiklerini de anlattı. Bir okulda öğrencilerin çevre kirliliği sorununa karşı alternatif bir gezegen kurgulayıp, bu gezegende hayat üzerinde çalıştıklarını ifade etti. Sosyal bilimler ve din kültürü öğretmenleri de dahile dilerek Harezmi modeli denenmiş oldu.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@