100 Alanda 2000 Doktora Bursu Verilecek

Yüksek Öğretim Kurulu doktora bursu verilecek olan 100 tematik alanı belirledi ve üniversiteler için başvurular başladı.

EĞİTİM 10.06.2018, 01:58
100 Alanda 2000 Doktora Bursu Verilecek

Burs Verilecek Alanlar

YÖK tarafından 100 tematik alan belirlendi. Bu alanlardan 35’i fen bilimleri, 35’i sosyal bilimler, 27’si sağlık bilimleri ve 3’ü de mimarlık ve tasarım bölümlerine ait. Bu bölümler için üniversiteler doktora bursu talep ettiklerini YÖK’e bildirecekler. Bu bildirimler için başvurular başladı ve 6 Temmuz tarihine kadar devam edecek. Bu tarihten sonra YÖK incelemelerini yapacak ve ardından da hangi üniversitelerin hangi bölümlerine burs verileceği belli olacak. Bu tarihten sonra ise öğrenciler başvuru yapmaya başlayacaklar.

Başvuru Şartları

Bu burslardan faydalanmak için adayların gerekli şartları sağlamaları gereklidir. İlk olarak doktora eğitimi almaları gerekiyor. Ancak her doktora alanı burs almak için yeterli değil. Zira YÖK tarafından ilan edilen listeye göre 100 başlıktan birisinde doktora yapıyor olmak isteniyor. Bu alanda doktora yapan kimseler başvuru yaptıktan sonra değerlendirmeye alınacak ve buna göre doktora bursu verilecektir. Bütünleşik doktora yapan kimseler de bu imkandan istifade edebilecekler.

YÖK tarafından verilecek olan bu burslar 2018-2019 eğitim öğretim yılı güz dönemi için geçerli olacak. Burs almak isteyen öğrencilerin bu tarihleri kaçırmamaları büyük önem arz etmektedir. Aksi takdirde doktora bursundan faydalanmaları söz konusu olmayacaktır. Başvuru tarihleri sonra ilan edilecek.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)